Čitajmo zavičajnike – Mara Švel-Gamiršek

Zadnji dan manifestacije Mjesec hrvatske knjige, 15. 11., u Općinskoj narodnoj knjižnici Drenovci upriličen je programom „Čitajmo zavičajnike – Mara Švel-Gamiršek“. Priređivači programa na kojemu je predstavljen reprint sabranih djela Mare Švel-Gamiršek su, uz Knjižnicu, Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom brodu i Brodski kulturni krug. Ivan Stipić, viši knjižničar je predstavio sama izdanja, dok su dr. sc. Vlasta Markasović, književna kritičarka i mr. sc. Darija Mataić Agičić, viša knjižničarka predstavile zavičajnicu Maru Švel-Gamiršek, njen život i stvaralaštvo, te se kritički osvrnule na reprint djela: Ovim šorom, Jagodo…, Hrast, Šuma i Šokci i Portreti nepoznatih žena.

Mara Švel vezana je od najranijeg djetinjstva za šokački kraj, za Vrbanju u koju je dolazila baki Sidi Gašparac koja joj je pripovijedala o šokačkim sudbinama, a bila je prijateljica Josipa Kozarca, a u kojoj je kasnije provela znatan dio života sve do odlaska u Zagreb. Književni joj je rad tematski vezan uz Slavoniju, pa se u dvjema knjigama novela, Šuma i Šokci (1940) i Portreti nepoznatih žena (1942), bavi intimnom tragedijom običnih ljudi suočenih s velikim povijesnim događajima. Napisala je i politički roman Hrast (1942), koji nudi pregled zbivanja u Hrvatskoj od 1915. do početka II. svjetskog rata. Objavila je i kratki, lokalpatriotski roman Ovim šorom, Jagodo (1975) te dvije knjige priča za mladež, Priču za Sveu i Karen (1967) i Legende (1969).