Radionice “Šaranje tikvica u Cvelferiji” u Rajevom Selu i Posavskim Podgajcima

Nakon što smo apsolvirali šaranje tikvica u Drenovcima i Račinovcima, na red su došli Rajevo Selo i Posavski Podgajci. U srijedu, 19. veljače, u prostorijama Ogranka drenovačke knjižnice u Rajevu Selu okupilo se 19 polaznika koji su željno iščekivali da im gđa Marica Jovanovac pokaže tehniku šaranja tikvica kako bi se i sami okušati u tome. Nakon što su djelatnici Knjižnice i Muzeja Cvelferije polaznicima radionice podijelili unaprijed osušene tikvice i pribor, gđa Marica Jovanovac ih je uvela u daljnji postupak rada. Pomno prateći i upijajući znanje naše voditeljice, polaznici su ubrzo usvojili tehnike šaranja te su na svoje tikvice urezali prepoznatljive natpise i motive. Premazujući iste prženom orahovom jezgrom te „šatvosiranjem“ na plamenu svijeće urezani motivi su poprimili veličanstveni sjaj.

Pod dojmom dobre atmosfere polako smo došli smo i do „rodinog“ sela. U Domu kulture u Posavskim Podgajcima dočekalo nas je malobrojno, ali entuzijastično društvo za šaranje tikvica. Nakon uvodnih riječi, voditeljica je započela s edukacijom i prikazala najjednostavnije šaranje koje su i sami polaznici rado prihvatili. Njihove tikvice su vrlo brzo dobile prepoznatljive simbole i obilježja Slavonije te smo u ugodnom ozračju završili još jednu u nizu od naših radionica.